Oficiální perex ke hře Dark elf říká toto:

Na serveru darkelf.cz již několik let běží populární fantasy online hra na motivy knihy Pána Prstenů. Dark Elfa paří několik tisíc hráčů, registrace je zdarma a pro hraní Vám stačí jen internetový prohlížeč, takže můžete odehrávat třeba i z kavárny. O čem hra je? Cílem hry je porazit vládnoucího tyrana Dark Elfa, proti kterému se musí hráči sjednotit a táhnout za jeden provaz. Centrem hry je velikánská mapa, na které obsazujete zemičky a na ostatní hráče sesíláte ničivá kouzla, například uragány a zemětřesení. Není zde nouze o intriky, spojenectví i zrady. Pokud jste schopný velitel, můžete udělat kariéru v některé slavné alianci a řídit ostatní hráče. Určitě si hru vyzkoušejte na adrese www.darkelf.cz, chce to z počátku trochu trpělivosti, ale jakmile svou armádou dobyjete první zemičku, už Vás hra nepustí!

Co k tomu může říct nezúčastněný začátečník?

Dark elf je především hra kolektivní, podobá se ovšem taky poměrně dost klasickým deskovým hrám, které vycházejí ze hry králů – šachů. Pokud by šly hrát šachy ve více osobách (a na některých velkých šachovnicích se tak někdy skutečně děje), pak by se mohly Dark elfovi (DE)  dost podobat. Rozdíl je ovšem v tom, že figurky jsou v DE zároveň hrací plochou – jednotlivé země ovládané hráčem mají své domy, obyvatele, vojenskou posádku, speciální stavby, smlouvy se sousedy a plno dalšího. Tahem pak je vyhlášení války a poslání vojska. O přepočtu (v klasických ligách o půlnoci, v akčních každých celých 15 minut v čase hry) se pak vyhodnotí seslaná kouzla, útoky se konfrontují s obranou a výsledkem je buď změna majitele napadené země nebo její ubránění pod vládou majitele původního.

Oproti Pánovi hradu tedy v DE nenajdete žádné jednotky pobíhající po mapě. Musíte se více soustředit, je kladen důraz na vaši imaginaci. I když vám třeba padnou desítky vojáků, nemusí to ještě znamenat porážku. A někdy přijdete o nějakou zemi jen proto, že jste prostě zapomněli posádku naverbovat. Do toho se nám v posledních letech (DE se hraje už deset let) míchají různě schopní hrdinové, kteří se o přepočtu po mapě můžou přesouvat a aspoň částečně tak hrdiny z Pána hradu připomínat. Můžete sbírat artefakty, cvičit hrdiny, navzájem je s ostatními hráči měnit.

Nejdůležitější ale je ve hře vytrvat, přidat se k té správné alianci a nakonec uspět v souboji s temným pánem Dark elfem osobně. A protože to jde udělat i za pouhých 14 – 30 dnů, je DE hrou o poznání dynamičtější než Pán hradu (a to nerozebírám akční ligy, které je možné zvládnout ani ne za týden).

Další informace o hře Dark elf (seznam stránek, seznam klanů, lexikon, historii a další) najdete na těchto stránkách.