Posledné dni bol palantír temný. Keď som sa doňho chcel pozrieť, nenechal sa ovládať a nič neukazoval. Preto som radšej zašiel do našej knižnice a študoval staré zvitky o Kameni videnia. Väčšina bola nepoužiteľná, ako napríklad „Ako hľadať diviaky, aby bol lov bezpečný“, alebo elaborát „Palantír a jeho vplyv na spoločnosť“. Nakoniec som sa ale dopracoval ku tomu správnemu.

Tvrdil, že palantír časom, a to hlavne na konci, veku tmavne a odmieta spolupracovať kvôli nedostatočnej aktivite na hradoch. Náš vek sa teda chýli ku koncu a niektorí hráči svoje hrady predčasne opúšťajú a nechajú ich chátrať. Preto je tu na začiatku veku vždy dostatok opusteného dedičstva, ktoré treba zveľaďovať. Zvitok obsahoval aj návod, ako tieto rušivé vplyvy eliminovať a som preto šťastný, že vám môžem opäť priniesť pohľad do sveta.

Zameral som sa na oblasť okolo bodu [240,160]. Nachádzajú sa tu ruiny bývalého skladiska a okolo nich dve dediny neutrálneho hráča Azraela (17. miesto veku) a zakladateľa Du Weldenwarden Merla (110. miesto veku).

štvrť v dedine hráča Azrael

Merlova dedina je ešte vo fáze výstavby, aj keď preňho je asi dôležitejší ďaleký hrad úrovne 8. Obsahuje totiž len produkčné budovy a tie nie sú na vyššej ako na 2. úrovni. Naproti tomu Azrael tu má ubytovaných aj robotníkov a nedávno nechal časť stavieb zbúrať. Viditeľne sa pripravuje na postavenie skladísk, aby mohol nahromadiť suroviny na poslednú úroveň hradu. Bohužiaľ nie je členom klanu so siedmimi zlatými drakmi, a preto hru nevyhrá. Neďaleko od skladiska má postavený hrad, poďme sa naňho pozrieť:

hrad už len hromadí suroviny

Už z diaľky sa ligocú strechy Azkarpu. A pod nimi nespočetné krovy a prístrešky pre rozličné suroviny. Hrad Azkarp sa zjavne pretransformoval na úložný priestor. Na konečné štádium hradu predsa len treba obrovské množstvo stavebného materiálu. aj tu sa demolovalo a demoluje naďalej. Hrad sa stal priechodným a zaplnil sa okrem skladísk aj kasárňami. Vidieť, že tu vládne čulý ruch, a je to príjemné. Akoby som cítil vôňu čerstvo nahlobeného dreva a iskrenie kovu. Aj kameň sa pri týchto pohľadoch rozžiaril.

Takmer by som prehliadol v tom ruchu horúčku boja. Ku hradu dorazila tlupa, ktorá si hovorí Biela Sekta a nárokovala si na okolie píly. Zjavne došlo aj k potýčkam s miestnou domobranou s mŕtvymi na oboch stranách. Sekta sa tvári skúsene, ale obrancovia predsa len majú tiež krytie. Skřeti sa do boja asi nezapoja, majú dosť práce s hádaním sa medzi sebou, či slúžiť miestnemu hradnému pánovi alebo nie. Tí vyvolení sa očividne tešia dobrému zdraviu a kričia: Nech sa týči do výšin zástava nášho pána, Azraela!

Menej majestátne, ale o to romantickejšie vyznieva hrad hráča chemik [236,162] s hradnou strážou pozostávajúcou z dvoch Jeníkov, zelených zbrojnošov. Obďaleč stojí bašta veliteľstva klanu Hrdinové války. Hrad je ale očividne opustený. Skřeti sa túlajú po hradných lúkach a hrdina táborí v bráne priamo na ceste.

Stáť! Kto je tam?

Aktivitou naopak prekvitá hrad hráča DrujdWest [234,164]. Hrad má cestu netradične hornom okraji hradu s tým, že juh je husto zastavaný. Hrad síce neobýva veľký počet mešťanov, no bohatstvo plynie z obchodu. Tržnice úrovne 3 a 4 majú široký výber exotického tovaru, príďte sa aj vy občas zastaviť, možno si niečo nájdete. No a dookola stoja pekne zoskupené produkčné budovy. Prudká bitka, zatiaľ bez podpory cirkvi, sa odohráva medzi skřetmi a najatými zbrojnošmi. Ale nepotrvá dlho. DrujdWest nariadil postaviť pri hrade kostol a čoskoro sa určite bude tešiť priazni arcibiskupa.

V okolí hradu je niekoľko dedín klanu Slzy Chaosu, do ktorých sa ale dnes už nepozrieme. Teším sa, že palantír opäť funguje. Sľubujem, že ho budem častejšie leštiť a kontrolovať. A asi nariadim Jeníkovi, aby tu držal stálu hliadku, nechcem ho predsa stratiť.